• Uvítanie do života

• Tento rok sme boli viackrát v sále Obecného úradu Staré Hory privítať našich nových občanov, bábätká našej obce. Tešíme sa, že môžeme aj my privítať pri ich štarte do života. 🤗

• Plavecký výcvik

• V Hotely Altenberg, Staré Hory si žiaci I. stupňa užili 5. dňový plavecký výcvik. Nižšie ročníky sa zoznamovali s vodou, základnými plaveckými štýlmi, vyššie ročníky sa zdokonaľovali v plávaní. Zažili sme veľa vodných hier, zábavy,  otužovanie v pare a relax v perličkovom kúpeli. Ďakujeme hotelu za možnosť realizácie výcviku.

• Deň rodiny

V sobotu 10. 6. 2023 učitelia spolu so žiakmi a dobrovoľníkmi – rodičmi zorganizovali spoločný Deň rodiny.  Mali možnosť sa registrovať celé rodinky. V okolí školy sme prechádzali stanovišťami krúžkov školy a lesných pedagógov. Prezentovali sme:

Krúžok lesníctva, kde sme sa venovali lesníctvu a ochutnávke netradičných pochúťok,

Všetko pre dom a záhradu, kde sme si vyrobili drevené srdiečko, či vešiačik,

Krúžok varenia, kde sme mali spoznávanie a ochutnávanie bylinkových limonád,

Pohybové hry, kde sme si mali možnosť zasúťažiť s pneumatikami.

Ďalších 5 stanovíšť bolo zameranú na lesnú pedagogiku a včelárstvo.

Tešili sme sa aj ďalším sprievodným podujatiam, ako bol predaj drevených výrobkov, ktoré vyrábali deti, zábavná tombola, občerstvenie, ľudová hudba, fotenie rodín v zátiší prírody, maľba na tvár. Na konci sme symbolicky vytvorili spoločný rodinný strom z dreva s drevenými srdiečkami a odkazmi od rodín.

Okrem dažďa, ktorý nás prinútil presunúť sa do školy, sme sa tešili vydarenej akcii.

• MDD - 2. stupeň

• Na MDD sme si dopriali výlet v podobe exkurzie do Arboréta Borová hora vo Zvolene. Ďakujeme za odborný sprievod, obdivovali sme krásy kvitnúcich rododentrodov, pestrú flóru parku, či kaktusy v sklenikoch. Zaujímavá bola aj návšteva Národného lesníckeho centra.

• MDD

• Dnes sme si užili Deň detí. Vyrobili sme si kožené náramky v dielni SOS, vychutnali sme si atmosféru leta na námestí so zmrzlinou, trhoviskom, fontánou. Zlatým klincom bolo nádherné predstavenie v Štátnej opere Malý princ. Všetkým deťom prajeme veľa lásky a radosti, nielen dnes. 😊😊

• Dejepisný workshop

• Jeden deň vyučovania sme v 7., 8. a 9. ročníku venovali netradičnej forme učenia. Mohli sme si vyskúšať rolové hry, prácu v tíme a iné formy. Témou bola kolektivizácia. Ďakujeme tímu Post Bellum za ukážky zážitkovej formy výučby.

• Nýdek - CŘ

• V dňoch 15. - 17. mája 2023 12 žiaci 9., 8., a 7., ročníka navštívili spolu s pani učiteľkou Kopšovou a Tadianovou partnerskú základnú školu v obci Nýdek v Českej republike. Celý pobyt sa nám veľmi páčil. Pri zoznamovacích aktivitách sme si spoločne pospomínali na mená českých spolužiakov z jesene , kedy nás navštívili. V utorok nás čakala zaujímavá exkurzia v Třineckých železárnach , prešli sme sa smerom k  Čantoryje, cestou späť sme sa zastavili pri skokanských mostíkoch. Večer nás na chatu prišli pozrieť  českí kamaráti a strávili sme večer plný aktivít a hier.  V stredu sme navštívili  múzeum Dřeviónka, ktorá vznikla ako replika pôvodnej usadlosti. Ďakujeme našim českým kamarátom za všetko.

• Návšteva Štátnej opery a tvorivé dielne SOS

• V máji sme navštívili aj tvorivé dielne Slovenského osvetového strediska a vyrobili sme krásne šatky mamám k ich sviatku.  V rámci slohu sme napísali svojim mamám aj list, ktorý sme jej doručili do schránky, do listu niektorí pribalili aj tento krásny darček, iní ho stihli darovať skôr. J  V tento deň sme boli aj na predstavení Kocúr v čižmách v Štátnej opere, z ktorého sme boli nadšení. Sedeli sme v prvých troch radoch a mali sme priamy kontakt s hercami, čo bolo pre deti neopakovateľným zážitkom.

• Verejná knižnica M.K., Štátna opera - Nemé tváre

• 13. apríla 2023 II. stupeň navštívil Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici v pobočke  Lazovná ulica. Zaplnili sme miestnosti a hádali sme názvy kníh, rozprávali sme sa o knihách, ktoré boli sfilmované a nakoniec sme skúsili vytvárať svoje vlastné blacout poetry.

Ďalšou zastávkou bola Štátna opera, kde na nás čakalo tanečné predstavenie Nemé tváre, ktoré sa venuje šikanovaniu – virtuálnemu i fyzickému. Hlavným posolstvom je, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechali šikanovať inými a sami nešikanovali ľudí, s ktorými žijeme.

• Prepojenie občianskej náuky a dejepisu

• Prehliadka historických stavieb Starých Hôr - Bazilika Minor, Kaplnka Nadebovzatia Panny Márie v blízkosti školy. Návšteva Obecného úradu Staré Hory  - fungovanie obce v minulosti a dnes sprevádzaná  pánom starostom.