• Zelená škola

• V rámci Environmentálnej výchovy sa naši žiaci zúčastnili kurzu Zelená škola vo Zvolene v rámci projektu Kam s elektroodpadom - micro:bity.
            Projekt realizuje Živica vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.
            - autorka fotiek Uršuľa Mičovská

• Rádio v škole.

• Radio Regina nás navštívilo priamo v našej škole. Mali sme možnosť sa zapojiť počas vyučovania do živého vstupu vo vysielaní. Ďakujeme za túto možnosť a skúsenosť. :)

• Čítanie rozprávok.

• Čítanie rozprávok starými rodičmi. Veľmi pekne ďakujeme za krásne zážitky z čítania, rozprávania starých rodičov. Bolo to milé, krásne gesto našich starých rodičov.

• Vianoce a divadlo.

• Vianočný deň tesne pred Vianocami sa niesol vo sviatočnej atmosfére. Vôňa medovníkov, vianočných ozdôb a hudby dokonale vykreslila tú správnu atmosféru. Divadlo O troch grošoch malo ten správny humor.🙂

• Budapešť

• 14. decembra 2023 sme sa so spoločnosťou AMAVET (Asociácia pre vedu a techniku) vybrali do Budapešti. Cieľom cesty bol Palác zázrakov, kde sme našli rôzne „zázraky“ alebo inak princíp, ako niektoré veci fungujú. Dokonca, poniektorí si vyskúšali aj to, aké je to ležať na ihlách... A to doslovne. Okrem Paláca zázrakov sme sa vybrali aj do samotných vianočne vyzdobených ulíc Budapešti a neobišli sme ani miestne vianočné trhy a obchodíky so suvenírmi. Vianočne naladení, plní zázračných zážitkov, sme sa vo večerných hodinách presunuli naspäť na našu rodnú hrudu.

• Láska do krabice

• 15. 12. 2023 sme navštívili takmer 60 seniorov z obce Staré Hory, ktorí mali nad 70 rokov. Žiaci našej školy si spolu s rodičmi pripravili balíček, do ktorého sa rozhodli vložiť milé prekvapenia. Bola to krásna ukážka prepojenia generácií, ľudskosti a krásy človeka práve v tomto sviatočnom období. Deti zaspievali koledy, popriali sviatky a starí rodičia boli tak vďační a láskaví, až to bolo dojímavé. Mali sme možnosť zažiť vďaku, slzy dojatia aj krásnu spätnú väzbu. Zo srdca ďakujeme rodičom, ktorí sa rozhodli podporiť tak krásny skutok.

• Sv. Mikuláš

• Dňa 6.12. v našej krajine slávime sviatok sv. Mikuláša, ktorý sme si v našej škole pripomenuli. Žiaci mali kostýmy alebo aspoň nejaké prvky sv. Mikuláša. Mikuláš si so sebou priniesol aj pomocníkov anjelikov a čertov. Svätý Mikuláš deti obdaril nielen ovocím a sladkou odmenou, ale aj novými hrami, ktoré im budú spríjemňovať oddychový čas.

• Výstavy a divadelné predstavenie.

• Dňa 1.12.2023 navštívili žiaci 2. stupňa výstavu „Pozoruhodné šváby – nepanikárte“

v Tihányiovskom kaštieli v BB, kde sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o týchto obdivuhodných a jedinečných tvoroch a mohli vidieť viac ako tridsať druhov exotických švábov z celého sveta. Niektorí dokonca prekonali svoj strach a odvážili sa chytiť švába do ruky.

V ten istý deň si žiaci 7., 8., 9. ročníka pozreli divadelné predstavenie v anglickom jazyku „United Neighbour of London“ v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Žiaci 5. a 6. ročníka sa zase zúčastnili na výstave „V meste Betleme“ v Thurzovom dome, ktorá im priblížila prežívanie adventného obdobia našich predkov a pozreli si zbierku betlehemov.

• Exkurzia v Matejovom dome a DOD Spojenej školy na Školskej 7.

• Štvrtok, 23. novembra 2023, sa žiaci 7. , 8. a 9. zúčastnili exkurzie v MATEJOVOM DOME, kde sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií z histórie našej Banskej Bystrice, významných ľuďoch, ktorí v nej žili.

Odtiaľ ich kroky viedli na DOD Spojenej školy na Školskej 7, kde sa dozvedeli informácie o jednotlivých odboroch.  Dievčatá sa dozvedeli ako funguje odbor PODNIKANIA, KOZMETIČKY, FARMAKOlÓGIE, BIOTECHNOlÓGIE, chlapci videli ako funguje SOŠ AUTOMOBILOVÁ.

• Exkurzia - Evanjelický kostol, Deň otvorených dverí SAV.

• Siedmaci, ôsmaci, a aj deviataci absolvovali exkurziu do nedávnej, ale aj dávnej minulosti.

Začali sme na pôde Evanjelického kostola na Lazovnej ulici, kde pôsobili významní dejatelia a boli sa pozrieť aj na miesto ich posledného odpočinku.

Potom sme sa presunuli aj v čase, aj v priestore a to do priestorov SAV, kde bol deň otvorených dverí. Zamestnanci Slovenskej akadémie vied nám veľmi pútavým spôsobom predstavili svoju prácu v oblasti  výskumnej činnosti. Prostredníctvom rôznej techniky skúmajú život, ktorý siaha až do doby ľadovej.

Ani by sme neverili, že príroda  zanecháva stopy o svojej existencii sama - do pôdy, do kvapľov, do jazier... . Obohatení o nové a zaujímavé informácie sme sa vrátili v čase aj priestore späť do súčasnosti.

• iBobor

• V dňoch od 6. novembra - 10. novembra 2023 prebehla na našej škole súťaž iBOBOR. Zúčastnilo sa jej 19 žiakov, z toho 2 žiaci sú úspešní riešitelia. Za 1. stupeň René Berlecký a za 2.stupeň Anettka Katková. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili. 😊

• Medzinárodný deň bez fajčenia

• Medzinárodný deň bez fajčenia alebo tiež nefajčiarsky deň (21. november) je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy. Privítali sme u nás v škole pani Nádaši Paprčkovú, lektorku organizácie SLOVENSKO BEZ DROG. V diskusiách sa žiaci II. stupňa dozvedeli veľa dôležitých poznatkov na zamyslenie. Aj prvostupniari sa venovali téme ako NENIČIŤ SVOJE MÚDRE TELO.

Ďakujeme.