• Biela pastelka

• Koncom októbra sme v našej škole privítali nevidiacich , ktorí nám porozprávali, aké to je, keď chýba zrak. Očami vnímame 80% vnemov okolo nás. Život so stratou zraku je veľmi náročný a naša škola by chcela svojou malou troškou podporiť a pomôcť zbierkou. Kto môžete, budeme radi, ak pošlete po svojich ratolestiach finančný príspevok na dobrú vec. Týmto zároveň ďakujeme.

• Dejepisná exkurzia

• Na konci septembra sme si so siedmakmi, ôsmakmi a deviatakmi urobili vyučovanie Dejepisu v Banskej Bystrici. Vrátili sme sa v čase do stredoveku a spoznávali sme historické hradby mesta spolu s obrannými baštami, ktoré dodnes krášlia mesto. V areáli SNP sme tému doplnili, zúčastnili sa prehliadky historickej vojenskej techniky a zároveň sme si vyskúšali aj moderné bojové vozidlá.

• Slovenské múzeum máp

• Žiaci II. stupňa navštívili Slovenské múzeum máp v  Kynceľovej. Odhaľovali bohatú minulosť a výnimočnú súčasnosť kartografie na Slovensku, tradičné i moderné postupy a technológie, ktorými sa mapy vytvárajú. Sami si vyskúšali prácu kartografa kedysi a dnes, či pochopili vrstevnice a farebnú škálu zobrazenia krajiny na jedinečnom pieskovom interaktívnom  modeli. Na chvíľu sa stali aj letcami na leteckom simulátore 😊.

• OŽZ

• Praktickú časť OŽZ sme absolvovali v teréne smerom Turecká. Navštívili sme Regionálnu izbu, v ktorej nám pán starosta obce Turecká porozprával o histórii Tureckej. Pokračovali sme na Šalašky, kde sme si v príjemnom prostredí vyvetrali hlavy. Na Šalaškách sme si oddýchli, zjazdovkou a cestou sme sa vrátili späť na Staré Hory. V nohách sme mali niekoľko kilometrov a dobrý pocit nám spríjemňovalo aj pekné počasie.

• Pestujeme.

• Pestujeme 🌱🥕🍅.

Od semienka až po zber úrody v našej mini záhradke.

Ďakujeme za pomoc pri vytvorení systému na zachytávanie dažďovej vody, aby mohli deti polievať záhradku podľa dobrovoľných služieb aj v lete:

p. Berleckému za žľab a jeho montáž,

p. Katkovej za nádrž na vodu,

p. M. Lovásovi za montáž nádrže a zvodový systém.

• Vyhodnotenie školského roku

• Deň pred vysvedčením sme si  vyhodnotili celý školský rok. všetky súťaže, olympiády, projekty. Ocenili sme akúkoľvek snahu o zapájanie, tvorenie, či reprezentáciu školy. Ďakujeme všetkým našim deťom a pani učiteľkám za ich celoročnú snahu. Všetky naše aktivity nájdete podrobne spracované v Záverečnej správe školy.

• Školský výlet

• Dňa 26. 6. 2023 sme si urobili školský výlet.  Najprv sme zamierili do Múzea jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.  Múzeum má niekoľko poschodí a je krásne moderne prebudované. Mali sme možnosť veľa vidieť aj zažiť, od 3 D modelov, interaktívnych prvkov, zvukov zveri, vtáctva, melódií, či vyskúšania brlohu medveďa. Prešli sme si nielen jaskyniarstvom, ale aj faunou, flórou, celým prierezom všetkého krásneho slovenského. Na záver sme mohli vyskúšať vyhliadkovú vežu. Všetkým vrelo odporúčame ho navštíviť. Po krátkom rozchode v meste sme sa presunuli do Semenolesu v Liptovskom Hrádku. Spoznávali sme s lesníkmi rôzne druhy semien, exkurziou sme prešli celý proces pestovania stromčekov. Spestrené sme to mali aj pobytom v lesnom domčeku s hrami a interaktívnym výkladom. Unavení, ale plní zážitkov sme sa šťastne vrátili domov, kde sme dostali keksíky z pečivárne Z Liptovského Hrádku.

• Uvítanie do života

• Tento rok sme boli viackrát v sále Obecného úradu Staré Hory privítať našich nových občanov, bábätká našej obce. Tešíme sa, že môžeme aj my privítať pri ich štarte do života. 🤗

• Plavecký výcvik

• V Hotely Altenberg, Staré Hory si žiaci I. stupňa užili 5. dňový plavecký výcvik. Nižšie ročníky sa zoznamovali s vodou, základnými plaveckými štýlmi, vyššie ročníky sa zdokonaľovali v plávaní. Zažili sme veľa vodných hier, zábavy,  otužovanie v pare a relax v perličkovom kúpeli. Ďakujeme hotelu za možnosť realizácie výcviku.

• Deň rodiny

V sobotu 10. 6. 2023 učitelia spolu so žiakmi a dobrovoľníkmi – rodičmi zorganizovali spoločný Deň rodiny.  Mali možnosť sa registrovať celé rodinky. V okolí školy sme prechádzali stanovišťami krúžkov školy a lesných pedagógov. Prezentovali sme:

Krúžok lesníctva, kde sme sa venovali lesníctvu a ochutnávke netradičných pochúťok,

Všetko pre dom a záhradu, kde sme si vyrobili drevené srdiečko, či vešiačik,

Krúžok varenia, kde sme mali spoznávanie a ochutnávanie bylinkových limonád,

Pohybové hry, kde sme si mali možnosť zasúťažiť s pneumatikami.

Ďalších 5 stanovíšť bolo zameranú na lesnú pedagogiku a včelárstvo.

Tešili sme sa aj ďalším sprievodným podujatiam, ako bol predaj drevených výrobkov, ktoré vyrábali deti, zábavná tombola, občerstvenie, ľudová hudba, fotenie rodín v zátiší prírody, maľba na tvár. Na konci sme symbolicky vytvorili spoločný rodinný strom z dreva s drevenými srdiečkami a odkazmi od rodín.

Okrem dažďa, ktorý nás prinútil presunúť sa do školy, sme sa tešili vydarenej akcii.

• MDD - 2. stupeň

• Na MDD sme si dopriali výlet v podobe exkurzie do Arboréta Borová hora vo Zvolene. Ďakujeme za odborný sprievod, obdivovali sme krásy kvitnúcich rododentrodov, pestrú flóru parku, či kaktusy v sklenikoch. Zaujímavá bola aj návšteva Národného lesníckeho centra.

• MDD

• Dnes sme si užili Deň detí. Vyrobili sme si kožené náramky v dielni SOS, vychutnali sme si atmosféru leta na námestí so zmrzlinou, trhoviskom, fontánou. Zlatým klincom bolo nádherné predstavenie v Štátnej opere Malý princ. Všetkým deťom prajeme veľa lásky a radosti, nielen dnes. 😊😊